Mi az az APITERÁPIA?

Az apiterápia (latinul Apis) méhészeti termékek, például méz, méhméreg, propolisz, virágpor, méhpempő és méhviasz gondos alkalmazása kóros betegségek és rendellenességek megelőzésére és gyógyítására.

A méhtermékek gyógyászati ​​felhasználásának ősi hagyománya van az emberiség történelmében, és az ókori Kínára és a fáraói királyságra vezethető vissza.
Még a modern orvoslás úttörői Hippokratész és Paracelsus is nagyra értékelte a mézet és más méhészeti termékeket, mint gyógyászati ​​főzeteik alapvető összetevőit.

Paracelsus szerint „minden anyag méreg és gyógyszer is egyben”. A méhek mérge tökéletesen illik ahhoz, amit Paracelsus mondott. Bár sokan félnek a méhcsípéstől, a méhmérget (egészségügyi szakember által a test jól célzott területein végzett csípések révén) ízületi reuma, neuralgia, közönséges reuma és sok más betegség kezelésére használják.

A méz megbecsülése az ókori kultúrákban elsősorban gyógyászati ​​tulajdonságainak köszönhető, és az emberiség minden szent írásában, például a Bibliában, Talmudban, Koránban és más szent könyvekben tükröződik.

Az orvosok gyakran a hagyományos orvoslási módszerek mellett, az apiterápia lehetőségeit is felhasználják a hatékony gyógyítás érdekében.
Az apitoxin (méhméreg) övsömör (herpes zoster) kezelésére vagy a Helicobacter pylori propolis kúra általi leküzdésére példa a terápiás alkalmazásokra, ahogyan azt számos orvosi rendelőben és klinikán alkalmazzák.

A tágabb értelemben vett apiterápia esetében azonban az egészségjavító hatást kell figyelembe venni, amely méhészeti termékek, például méz, virágpor, propolisz, méhpempő rendszeres fogyasztásával érhető el.
A méz nagyon hasznos mindenféle betegség gyógyítására, míg a propolisz, a méhpempő és a méhpempő kiváló étrend-kiegészítő.

Mire használható az apiterápia?

Az apiterápia különböző egészségügyi problémák által okozott súlyos tünetek enyhítésére szolgál. Hatékonyan alkalmazható például fertőzések, sebek, égési sérülések, ízületi gyulladások esetén.
Az apiterápiához használt mindennapi méhészeti termékek főként: méhpempő, méhpempő, méz és méhméreg.
Az alábbiakban bemutatjuk az egyes apiterápiás termékek előnyeit.


Méz az apiterápiában
A méz jótékony hatásai évszázadok óta ismertek, nemcsak magas tápértéke miatt, hanem a gyakori egészségügyi betegségek természetes gyógymódjaként is.

Hogyan használják a mézet az apiterápiában?

  • A „gyors” energia megbízható forrása magas energiatartalmának köszönhetően.
  • Segít leküzdeni az idegességet, a kimerültséget és a lábadozást.
  • Ideális sportolók számára, és kiváló a megfelelő növekedéshez és fejlődéshez a gyermekek számára.
  • Növeli a fáradtsággal szembeni ellenállást.
  • A mézben található egyszerű cukrok (monoszacharidok) gyorsan felszívódnak a bélben, így azonnali energiát adnak.
  • Erős immunstimulánsként működik
  • Segít növelni az immunrendszer védekezőképességét az influenza tüneteivel szemben
  • Antibakteriális szerként szolgál
  • Köhögéscsillapítóként működik
  • Fertőtlenítőként, valamint sebek és égési sérülések gyógyulására szolgál magas antibiotikus tulajdonságainak köszönhetően, közvetlenül az érintett területre alkalmazva.
  • A szájüregi fertőzések kiegészítőjeként működik
  • Elősegíti a megfelelő emésztést
  • Egészséges anyagokat tartalmaz, amelyek segítik az emésztőrendszert
  • Segít a torok- és szájfekélyek gyógyításában

 

Propolisz az apiterápiában
A méhek a propoliszt könnyen összegyűjtik a fák rügyeiről, hogy lezárják és megfelelően sterilizálják a kaptárt. Manapság számos célra használják, köszönhetően kiváló antibakteriális tulajdonságainak.

Hogyan használják a propoliszt az apiterápiában?
A propoliszt nagyra értékelik, mint természetes gyógymódot a különböző gyakori tünetek ellen, és serkenti a szervezet védekezőképességét.

  • Megfázás és influenza megelőzése – Vírusellenes-immunstimuláló hatásának köszönhetően megelőzi a herpeszt és az influenzát. Szirupban vagy kivonatban használják, naponta legalább háromszor egy evőkanál mézzel is bevehetjük.
  • Személyi gondozás és higiénia – Pattanások és pattanások leküzdésére szolgáló krémek készítésére használják. Nyugtató kenőcsökben, fogkrémekben, szájvizekben, samponokban és szappanokban is használják.
  • Helyi alkalmazások – Sebek, bőrkiütések, akné, égési sérülések és horzsolások kezelésére használják

 

Méhpempő az apiterápiában
A méhpempő az apiterápia része, mivel számos terápiás, jótékony és gyógyító tulajdonsággal rendelkezik. Segít leküzdeni a fizikai fáradtságot, a mentális stresszt és segíti a koncentrálóképességet, magas A-vitamin-tartalmának, valamint a C-, D-, E-komplex és különösen a B-komplex vitaminoknak köszönhetően.

Hogyan használják a méhpempőt az apiterápiában?
A méhpempőt fizikai fáradtság, szellemi kimerültség és koncentrációs nehézségek esetén használják.

  • Immunrendszer stimuláns – A méhpempő elsősorban a szervezet immunrendszerének erősítésére szolgál, a különböző betegségek elleni küzdelemben.
  • Újra energizáló – Segít a lábadozás állapotának jobb leküzdésében, javítja a kognitív és koncentrációs készségeket.
  • Premenstruációs szindróma kiegészítőjeként – A méhpempő rendszeres szedése segít enyhíteni a menstruáció előtti szindróma rendellenességeit.
  • Erőteljes gyógyító szerként 
  • Harcol a rossz koleszterin ellen – A klinikai jelentések a koleszterin, a trigliceridek és az LDL figyelemreméltó hidratációját jegyezték fel; a 10-HAD sav erőteljes hatásának köszönhetően.
  • Ellensúlyozza a bőr öregedését – A méhpempőt főként testápoló krémek készítésére használják a bőr öregedésének megelőzésére.
  • Antioxidánsként és gyulladáscsökkentőként – Magas fenol-, flavonoid-, aminosav-, aszkorbinsav-, karotin- és egyéb szerves savak tartalma miatt a méhpempő antioxidánsként használható a szervezetben található méreganyagok eltávolítására.

 

Virágpor az apiterápiában
A virágpor mindennél jobban bekerül az apiterápiába, mert energiaadó és szuper táplálék. Kiváló tápértékkel rendelkező, magas fehérjetartalmú élelmiszer, amely frissítő és energetizáló hatással hoz jó közérzetet. Hosszan tartó bevitele, mint étrend-kiegészítő, segíthet a fizikai és szellemi teljesítőképesség javításában.

Hogyan használják a virágport az apiterápiában?
A virágpor számos jótékony tulajdonsággal rendelkezik, beleértve a gyulladáscsökkentő, vírusellenes és antimikrobiális tulajdonságokat, valamint elősegíti az immunvédelem fokozását. Hasznos még:

  • Ellensúlyozza a fáradtságot és a súlyos stresszt – Fáradtság, idegi kimerültség, lábadozás és krónikus fáradtság esetén növeli a szervezet energiáját.
  • Oszteoporózis elleni küzdelem – A méhek virágporának hosszan tartó bevitele javítja a csontsűrűséget és küzd a csontritkulás ellen a perimenopauzában.
  • Megakadályozza a pattanásokat és a bőrproblémákat – A méhek virágpora segít újjávarázsolni az epidermiszt; antioxidáns tartalmának köszönhetően küzd a pattanások és más bőrproblémák ellen.
  • Javítja a körmök és a haj növekedését – A méhek virágporában található magas A-, B3-, B8-vitamin-, ásványianyag- (vas, kén, cink) és aminosav-tartalmának köszönhetően serkenti a haj- és köröm növekedést.

 

Méhviasz az apiterápiában
A viasz apiterápiás felhasználása ősi gyakorlat, és a mai napig alkalmazzák a modern gyógyászatban.
Talán ezért vált népszerűvé a méhviasz használata az egyén teljes jóléte érdekében.

Hogyan használják a méhviaszt az apiterápiában?
Természetes gyógymódként használható különféle célokra, különösen az alábbi területeken:

  • Sebfertőzések leküzdésére – A sebekre felvitt forró viasz egyfajta védőfóliát képez és segíti a gyógyulási folyamatokat.
  • Testápoló krémek összetevőjeként – A méhviasz magas dermoaffin tulajdonságokkal rendelkezik, védi a bőrt, ugyanakkor képes a bőrnek felszívni a nedvességet a légkörből. Olívaolajjal, propoliszszal és gyógynövényekkel, például körömvirággal, árnikával és hypericum-mal kombinálva nyugtató kenőcsök előállítására használják.
  • A bőr védelmére veszélyes anyagokkal szemben – Megvédi a kezet a mosószappanok és tisztítószerek hatásától. Ha megfelelően felvisszük a bőrre, védőréteget képez, amely elhatárolja az ártalmas külső hatásoktól.
  • Fültisztításhoz – A méhviaszt gyakran használják a hallójárat tisztítására a fülgyertyaként ismert eljárással. Ebben a folyamatban a méhviaszt az egyén hallójáratába csepegtetik, és néhány percig hagyják a fülbe szivárogni. Ezután a személy a másik oldalára fordul, hogy a méhviasz és a fülviasz kicsússzon.

 

Következtetés
Az apiterápia természetes módszer számos egészségügyi probléma kezelésére. A legtöbb ember, aki ismeri ezt az eljárást, gyakran ajánlja barátainak és szeretteinek, mert hatékony kezelés.
Azonban nem ajánlott terhes nőknek és azoknak, akik allergiásak a méhcsípésekre.